Yusuf Dündar

Puzzle Macerası

Puzzle hobisine giriş yapmam geçen senenin sonuna doğru sınavlardan bunalmışken Onur’la ikimizin eğlenceli bir uğraş aramasıyla gerçekleşti. İnternet’ten mini bir araştırma ile fiyatlar ve en iyi markalar konusunda fikir edindikten sonra düştük alışveriş merkezinin yoluna. Amacımız şöyle 500-1000 parça basit bir puzzle almaktı. Neyse gittik inceliyoruz puzzle’ları derken en yukarıda en köşe gözden uzakta kalmış ‘o puzzle’ gözümüze çarptı. Educa markasının Star Wars özel koleksiyonu! İçinde 3 tane 1000’lik puzzle barındırıyordu ve fiyatı’da gayet uygundu. Hemen görevliden mini bir merdiven alıp ulaştık puzzle’a (evet baya bir yukarıdaydı :D)

Educa Star Wars Puzzle Set-1

Eve geldiğimizde hemen açıp ilk puzzle’ımızı yapmaya başladık. Normalde öğrendiğimize göre ilk olarak kenarları yapılır daha sonra iç kısımlarına başlanıyor puzzle yapımında. Fakat bizim puzzle’da kenarlar tamamen aynı renk olduğu için kenarları yapmak zor geldi, bizde ortada ki Star Wars yazısından başladık.
Onur yurtta kalıyordu o zamanlar, bize uzakta da olsa vakit buldukça bir araya gelip yapmaya devam ettik. Tam hatırlamamakla birlikte 1 ay’da bitirdik ilk puzzle’ı. İkincisine de yine aynı şekilde ortadaki yazıdan başladık fakat 2.si, 1.ninde verdiği tecrübeyle ve yeterli boş vakitle 1 Hafta’da bitti.

Bu arada okulda kapandı. Kısa bir tatil filan derken yaz okulu için tekrar geldiğimizde bizde 3.Puzzle’a başladık. Başladık ama başlamaz olaydık. 4 ay sürecek bu puzzle ile Star Wars’tan soğudum, gözlerim bozuldu, içim karardı. Allah belasını versin nasıl bir lanet puzzle’sa siyahtan başka bir renk yok. Bu arada Onur eve çıktı, bu 3.puzzle’ı da Onur’ların evde yapıyoruz. Başta güzeldi her şey yine ortadaki yazıyı yaptık belirgin yerleri tamamladık fakat sonra bir kitlendik kaldık öyle. Yaz okulundan sonra 1 ay Staj süresince hiç dokunmadık vakit yoktu zaten. Yeni dönem bu sene okullar açılınca artık dedik bitirelim kaç aydır yerde köşede duruyor üstü toz kaplanmış temizledik ve başladık tekrardan yapmaya. Ama yok ilerleyemiyoruz. Parçaları öyle bir inceliyoruz ki üstünde siyahtan başka bir çizik başka bir renk var mı diye. Ayrıca diğer iki puzzle’ın aksine bu puzzle’da o kadar çok birbiri yerine uyan parça vardı ki gerçekten yakışmamış Educa kalitesine. Bu da zorlanmamız da bir etkendi. Neyse derken Eylül’de geçti gitti. Artık rengine göre ayıramadığımız için (hepsi siyah) şekline göre ayırıp tek tek gelebilecek yerlere deneyerek bulmaya çalıştık.

Ha gayret son 132 parça..

Damlaya damlaya göl olurmuş, her gün bir kaç parça koyarak sonunda 27 Ekim’de son parçayı’da yerleştirerek tamamladık. Bu arada bu 4 aylık yapım aşamasında hiç bir parçanın kaybolmamış olması ise tam bir mucizeydi. Gerçi yaparken çok kez buranın parçası kaybolmuş korkusu yaşadık. Çünkü şekil itibari ile uyabilecek tüm parçaları denemiştik ve uymamıştı hiçbiri ama nasıl olduysa bitti bir şekilde.

Bağımlılık yaptığı bir gerçek Puzzle’ın. O yüzdendir ki bu 3 puzzle’ı bitirdikten sonra hemen gidip daha renkli, cıvıl cıvıl bu sefer 1500 parçalık Educa’nın bir puzzle’nı daha aldık. 😀

Puzzleları aldığımızdan yaklaşık 6 ay sonra ise işte mutlu son:

Onur ve Ben

4 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medya

Beni sosyal medya üzerinden takip edebilir her türlü soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function WP_Optimize() in /home/u7055348/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/file-based-page-cache-functions.php:178 Stack trace: #0 [internal function]: wpo_cache('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/u7055348/public_html/wp-includes/functions.php(5109): ob_end_flush() #2 /home/u7055348/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(303): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/u7055348/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(327): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/u7055348/public_html/wp-includes/plugin.php(470): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/u7055348/public_html/wp-includes/load.php(1097): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/u7055348/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/file-based-page-cache-functions.php on line 178