Yusuf Dündar

EMO Bitirme Projesi Desteği ve Yarışması

Tüm o yılların ardından artık siz de üniversite yıllarınız son aşamasına geldiyseniz ve önünüzde hazırlanması gereken bir bitirme çalışması varsa eminim bu yazı işinize yarayacaktır.

Tez yazım süreci ne kadar meşakkatli olsa da manevi yorgunluğu bir şekilde aşabiliyorsunuz fakat işin bir de maddi boyutu var. Özellikle güzel bir proje fikriniz varsa ve bunu bitirme projenizde yapmaya karar verdiyseniz  size epey bir masrafa neden olabiliyor. Neyse ki bu projelerimiz için destek alabileceğimiz bir çok kuruluş var. İlk akla gelenlerden biri TÜBİTAK. Her ne kadar 2016 yılında diğer yıllara göre desteklediği proje sayısını düşürse de hala daha ₺4000 kadar olan desteğiyle çoğu öğrencinin gözdesi konumunda.

emo_afisBir diğeri ise bu yazımın konusu olan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO). Benimde başvurduğum ve destek aldığım bu programla ilgili biraz bilgi vermek istiyorum. Öncellikle bu yarışmaya sadece İstanbul ve Trakya bölgesindeki Elektrik, Elektronik, Haberleşme, Biyomedikal ve Kontrol mühendisliği eğitimi veren kurumların son sınıf öğrencileri katılabiliyor. Bireysel olarak veya grup halinde katılabiliyorsunuz. Başvurular internet üzerinden oluyor. Sitesi projeodulleri.org Şu an site aktif değil gözüküyor belki yeni yılda tekrar aktif olur veya başka bir isimle devam etmeyi planlıyorlar emin değilim. En iyisi EMO’nun sitesinden takip etmek.

Süreç bende şu şekilde işledi. İnternet üzerinden başvurumu yaptıktan sonra mail üzerinden destek için projemin ayrıntılı bütçe tablosunu gönderdim. Sonrasında başvuran projeler arasında finale kalanlar açıklandı. Yaklaşık 60 proje finale kaldı.

Yarışmada ödülleri

Sonrasında 18 Haziran Cumartesi günü İstanbul EMO şubesine gidip bir kurul önünde projemi sundum. Powerpoint sunumu şeklinde oluyor ve eğer fiziki bir projeyse yine çalıştığını gösterip kısa bir demo gösterimi yapıyorsunuz. Sonuçlar hemen o gün açıklanmıyor, takip eden haftalar içerisinde açıklanıyor. Bu yıl 10 gün sonrasında açıklandı. Ben proje yarışmasında ilk 3’e giremedim fakat yazımın başında destek aldım demiştim.

Bu konuyu bende süreç içerisinde öğrendim. EMO şöyle bir güzellik yapıyor. Ayrıntısını bilmiyorum belkide tüm finalist projelere veriyordur bu desteği, belki de yarışma ve destek tamamen ayrı şekilde değerlendiriliyordur. Uzun lafın kısası her ne kadar yarışmada ilk 3’e giremeyip ödül alamasam da, başvuru sırasında gönderdiğim ayrıntılı bütçe miktarınca desteği aldım. Bu yüzden sizde mutlaka gelecek sene başvurun EMO’ya. Yarışmasında kazanamazsanız bile belli bir miktar destek alabiliyorsunuz yine de.

Bitirmeden bu sene yapılan sunumlarda çekilmiş fotoğraflara Buradan bakabilirsiniz.

Son olarak EMO ve TUBİTAK haricinde sizinde eklemek istediğiniz kuruluş varsa yorumda belirtirseniz herkes faydalanabilir. Şimdiden tüm öğrenci arkadaşlara yeni yılda başarılar dilerim.

 

Yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medya

Beni sosyal medya üzerinden takip edebilir her türlü soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.