Yusuf Dündar

Brothers – A Tale of Two Sons Oyunu

2013 Yapımı bu muhteşem Brothers – A Tale of Two Sons isimli oyunu bir hafta sonu kardeşimle birlikte oynayarak bir oturuşta bitirdik.

Oyun adından da anlaşılacağı üzere 2 kardeşin hikayesini anlatıyor. Anneleri vefat etmiş, babaları ise hasta olan bu iki kardeşin görevi  babalarını iyileştirecek ilacı bulmak. Bu şekilde maceraya başlamış oluyorsunuz.

Spoiler kutusunu açmadığınız sürece spoiler yok yazıda rahatça okuyabilirsiniz. Eğer oynamadıysanız spoilerı açmamanızı tavsiye ederim çünkü oyunun sonu gerçekten büyük bir sürpriz. Oyun zevkinizi oldukça etkileyebilir.

brothers2

Evet dediğim gibi oyunun atmosferi o kadar güzel ki o yüzden bol fotoğraflı olacak bu yazı 😀 Oyunda her adımınızda durup bir etrafı inceleme ihtiyacı duyuyorsunuz.

brothers4

Oyunun hikayesinden bahsettikten sonra şimdi oynanışına gelelim. Oyunda 2 karakter var, Abi ve kardeş. Eğer tek oynuyorsanız ikisini de siz kontrol edeceksiniz. Abiyi WASD tuşları ile kontrol ederken kardeş’i ok tuşları ile yönetebiliyorsunuz. Tabi bu klavyede oynayanlar için, Kol ile de oynanabiliyor oyun. Bizde kardeşimle klavyede oynarken ben WASD ile Abiyi kontrol ettim kardeşimde Ok tuşları ile kardeşi. 🙂 Yön tuşları haricinde bir de ekstra bir tuş daha kullanıyorsunuz. Abi için space, Kardeş için Ctrl. Bu tuşların işlevi yön vermek haricinde geri kalan tüm işlemleri gerçekleştirmek. Anlayacağınız üzere oyun baya basit aslında kontrollerinde bir zorluk yok.

brothers5

Oyunda iki karakter olduğu için çoğu yerde birbirlerine yardım ederek ilerliyor. Örneğin çıkamadığınız bir tepeye Küçük kardeş abisinin yardımıyla çıkabiliyor. Yine sudan korkan küçük kardeşi taşımak Abinin üstüne kalıyor. Bu küçük ayrıntılar aslında önemli.

broOyundaki güzel olaylardan biride etrafınızda ki her şey ile etkileşime geçebilmeniz. Örneğin uyuyan yaşlı bir ihtiyarı gidip uyandırıp gideceğiniz yolu sorabiliyorsunuz. Nasıl bir tepki vereceği ise belirsiz 😀

Veya yolda bir kedi gördünüz alıp seve biliyorsunuz. Bunun gibi küçük detaylar bu oyunu daha da zevkli kılıyor.

Oyunun bir diğer ilginç yanı ki ben oynamadan önce bilmiyordum bu şekilde olduğunu, Diyalogların İngilizce olmaması. Daha doğrusu tam olarak bir dil konuşmamaları kendilerine ait bir kaç kelime olsa da oyunda büyük çoğunlukla vücut hareketleri ile anlatılıyor hikaye. Ama bir şekilde anlatılmak isteneni ve o duyguyu fazlasıyla alıyorsunuz. Bu yönden çok başarılı oyun.

225080_screenshots_20161121162417_1

Babanıza lazım olan ilacı bulma yolunda minik görevlerde sizi bekliyor. Bunlarda oldukça eğlenceli. Biz oyun sırasında çok az yerde zorlandık geçmekte. O da ne yapacağımızı bilemediğimizden. Çünkü bir nebze bulmaca tarzında oyun. Yine dediğim gibi etrafınızda ki nesne veya kişiler ile etkileşime geçip bir şekilde geçmenin yolunu buluyorsunuz.

225080_screenshots_20161112004717_1

Sonuç olarak bir öğleden sonranızı değerlendirebileceğiniz keyifli bir oyun Brothers. 3 Saat gibi bir sürede bitirdik biz oyunu.

Buraya kadar spoiler vermeden genel olarak anlatmaya çalıştım oyunu. Hikayesi çok güzel ve sürpriz sonlu demiştim. Şimdi O sonundan bahsedeceğim için bundan sonrasını okumamanız tavsiye edilir 🙂

225080_screenshots_20161114080544_1

Son olarak oyunu satın almak isterseniz Steam’de 5 liraya kadar düşüyor oyun genelde. Şuradan bakabilirsiniz 😉

Yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medya

Beni sosyal medya üzerinden takip edebilir her türlü soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.