Yusuf Dündar

Interrail’a Hazırlık

Bu sene kesin yapıyoruz demeden bir anda çıkan bir fikir sayesinde yapmış bulunuyoruz interrail’ı.  Bilet alım veya vize işlemlerinden bahsetmeyeceğim.  Çünkü bu süreçler ile ilgili bol bol internette yazı var ve yapılacaklar belli o yüzden daha kişisel konulardan başlamak istedim anlatmaya.

İlk olarak 2 Hafta sürecek bu gezi için 22/10 flexi interrail bileti aldım. Uçak ve vize işlemlerini de hallettikten sonra önümüzde bir engel kalmamıştı artık. Alınacak eşyalar vardı son aşama en basitinden benim çantam bile yoktu. Bu ve diğer lazım olan eşyalar için gittiğimiz ilk yer Decathlon oldu ve fazlasıyla yetti bize zaten neredeyse her şeyimizi oradan aldık.

interrail çantaÇantadan başladık ilk olarak kısa bir gezi olacağı için Quechua  40lt’lik çantanın yeterli olacağına karar verdim.  Şu çantayı aldım. Gezi boyunca hiçbir sıkıntı çıkarmadı gayet tavsiye ederim kullanmış biri olarak. Maddi imkan olarak rahat iseniz üst modeli olan air modelini de alabilirsiniz. Çantayla birlikte çantanın üstüne geçirip kullanabileceğiniz korumalık yağmurluklar var onlardan da aldık ne olur ne olmaz diye nitekim işimize de yaradı.

,nteSonrasında yine Decathlon’dan newfeel markalı bel kesesi var paralarınızı koyabileceğiniz ondan aldık ki çok rahat ettik. Hem belde rahatsızlık vermiyor hem de paralarınız her daim güvende aklınız rahat oluyor.

havluYine havlu konusunda da çok yer kaplamaması için Decathlon’daki mikrofiber havlulardan aldık. Suyu emiş gücü yüksek kuruması hızlı 😀 Gerçekten de böyle o yüzden yine tavsiyem normal havlu yerine bu mikrofiber havlulardan almanız.

yagmurlukEğer ki yağmurluğunuz yoksa en sevdiğimiz marka Quechue yine imdadımıza yetişiyor 😛 Bu yağmurluğu aldık Decathlon’dan katlanıp çok ufak bir yer tutuyor yine yerden tasarruf sağlıyorsunuz.  Yağmur geçirmeme durumunu merak ederseniz feci bir yağmurun altında 1.5 saat boyunca test etmek zorunda kaldık 😀 su geçirme oranı %5 civarıydı maksimum. Ama dediğim gibi baya fena bir yağmurdu.

ayakkabiAyakkabı konusunda da normal converse’lerin yanında sandalet alayım dedim ki gidenlerin çoğu mutlaka sandalette al diyorlardı. Yine şu ayakkabıyı alarak gayet memnun kaldığımı belirtmek isterim. Venedik’te bir giymeye başladım sandaletleri sonrasında çoğu zaman ayağımda idiler. Gerçekten büyük rahatlıktı.

jelPeki Decathlon’dan aldığımız her üründen memnun kaldık mı? Hayır tabi ki. Son olarak şu duş jellerinden de aldık. Hem şampuan hem duş jeli diye yerden tasarruf ederiz alalım dedik ama kesinlikle hataydı. Baya kötü saçınızı çok fena yapıyor tahmin edebileceğiniz üzere. Head & Shoulders’ın değerini yokluğunda anladım. Kısaca almayın. 😀

sirtcantaTürkiye’de Decathlondan aldıklarımız bu kadardı. Bir de Barcelona Decathlon’dan aldığımız çanta var ki onunda hikayesi şöyle; Bize büyük sırt çantalarımızın yanında bir de günlük gezmelik minik bir sırt çantası lazımdı. Newfeel markasının yine şöyle çok az yer kaplayan ucuz bir ürünü vardı baya beğendik ama almadık gerek yok deyip. Çünkü bizde şu ipli ağzı büzmeli çantalar oluyor onlardan vardı onlar ile idare ederiz dedik. Fakat gezinin yarısına gelmeden benimde Onur’unda o çantası parçalandı tam tabiriyle, dikişleri attı vs bizi yarı yolda bıraktı kısaca bizde Barcelona’ya geldiğimizde en yakın Decathlon’un yerine bakıp hemen gidip aldık newfeel çantalarımızı. [Sadece 3.99 € :P]

Demem o ki bu feci az yer kaplayan kumaştan çantayı kesinlikle alın. Sağlam bir şey ayrıca biz baya doldurduk içini kameralardır su şişeleridir atıştırmalıklar vs bana mısın demedi çanta dikişleri.

Kelimenin tam anlamıyla seyahat sponsorumuz olan Decathlon’dan aldıklarımız bunlardı. Hepsini de kullandık yukarıda anlattığım gibi. Biz gittiğimiz yerlerde hostel ayarladığımız için uyku tulumudur mattır almadık o yüzden o konu hakkında bir söz diyemeyeceğim.

Bunlar haricinde yanımıza kilit almıştık ama pek kullanmadık. Hostellerin çoğunda zaten anahtarlı dolaplar vardı. Çorap çok almışım onu farkettim sandalet giyince çoraba da gerek kalmadı haliyle. Yağmurluk haricinde mutlaka uzun kollu bir sweatshirt alın. Çünkü bazı yerlerde gece soğuk olabiliyor veya trenlerin içinde klimalar baya açık olabiliyor. Haliyle uymaya çalışınca üşüyebiliyorsunuz. Onun haricinde yanımıza hostellerin onay çıktılarını ve haritadaki konumlarının çıktılarını aldık. Ayrıca gitmeden hostellere nasıl ulaşacağımızı da internetten araştırıp belirlemiştik. Onları yazdık bir kağıda böylece kolayca bulduk hostelleri. Bir de 3lü priz aldık sıkıntı çekmeyelim diye. Tabi kablolu 3lü priz değil şu şekilde bir şey. İşimize de yaradı. Harici batarya almıştık ama hiç kullanmadım her gece hostelde şarj ettim zaten bir de telefon hep uçak modundaydı o yüzden çokta şarjı gitmedi.

Tüm bunların dışında almanız gereken diğer şeyleride topladık T-shirt, güneş gözlüğü, şort vs böylece tamamladık çantayı ve eşyaları artık gitmeye hazırdık.

Yazıyı bitirirken küçük bir not düşeyim. Bu yazı için Decathlon’dan para almadım hayır 😛 Ama cidden kesinlikle Decathlon’u artık daha bir seviyorum  😀 

Yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medya

Beni sosyal medya üzerinden takip edebilir her türlü soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function WP_Optimize() in /home/u7055348/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/file-based-page-cache-functions.php:178 Stack trace: #0 [internal function]: wpo_cache('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/u7055348/public_html/wp-includes/functions.php(5109): ob_end_flush() #2 /home/u7055348/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(303): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/u7055348/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(327): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/u7055348/public_html/wp-includes/plugin.php(470): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/u7055348/public_html/wp-includes/load.php(1097): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/u7055348/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/file-based-page-cache-functions.php on line 178