Yusuf Dündar

Polonya Schengen Vizesi

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba. Yorucu bir senenin ardından staj için Polonya’ya gelmiş bulunuyorum. Bu stajımla ilgili ayrıntılı bir yazı ilerleyen günlerde yazacağım. Öncesinde Polonya’dan Schengen vizesi alırken yaşadıklarımı anlatmak istedim.

Staja IAESTE aracılığı ile gidiyorum. İnternette araştırırken genelde hep AIESEC ile gidenler çıkıyordu karşıma. Bilgi bulma konusunda zorlandım açıkçası. Umarım bu yazı IAESTE aracılığı ile gidenlere de yardımcı olur.

İlk olarak çoğu avrupa ülkesinde olduğu gibi vize işlemlerimizi aracı bir kurum ile yapıyoruz: “Vfs Global”
Kendi sitesinden de göreceğiniz üzere Türkiye’de bir kaç ilde şubesi var. Ben İstanbul’dan aldım. İstanbul’da Harbiye ve Altunizade’de olmak üzere iki yerde şubesi var. Tavsiyem Altunizade’ye yönelmeniz. Ben randevu almak için aradığımda Harbiye 10 gün sonrasına randevu verirken Altunizade şubesi 2 gün sonraya randevu verdi hemen. Ulaşım olarak da metrobüsün Altunizade durağında indikten sonra 5 dk yürüme mesafesi ile ulaşabiliyorsunuz.

Schengen’i Öğrenim-Araştırma için alacağımızdan buna uygun belgeleri hazırlamamız lazım.

 • Vfs Global’in sitesinden indirip doldurduğumuz Schengen Başvuru Formu
 • Polonya’daki kurumdan aldığınız kabul mektubu
   Islak imzalı olmasına gerek yok. Bana gönderilen kabul mailindeki belgeyi çıktı alıp götürdüm sorun olmadı.
 • Güncel öğrenci belgesi
 • Masraflarınızı ailenizden biri karşılıyorsa, o kişiden alınan noter onaylı taahhütname ve o kişiye ait güncel banka hesabı
  Noter onayı kesinlikle gerekiyor. Sponsorunuza dair banka hesabı haricinde ben üstüne kayıtlı araba ruhsatlarını da ekledim ne olur ne olmaz diye.
 • Gidiş-Dönüş uçak bileti
 • 30000 € tutarında seyahat sigortası
  Ortalama 60 TL tutuyor bunun fiyatı
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Pasaportta bilgilerin olduğu sayfa ve son 3 yılda alınmış schengen vizelerinin fotokopisi.

Belgelerimiz bu kadar. Benim sponsorum babamdı. İşveren olduğu için şirketin banka hesaplarını, vergi levhası, faaliyet belgesi gibi şirketle ilgili bir sürü belge de toplamıştım Oradaki görevli kadın hiçbirine gerek olmadığını sadece sponsor kişinin şahsi banka hesabının yeterli olduğunu söyledi ve almadı belgeleri. Bunun haricinde görevli nerede kalacağımı sordu. Benim staj yapacağım yer Üniversite kalacağım yer de üniversitenin yurdu idi. Okulun yurdunda kalacağım dedim. Tamam dedi, kalacak yer için ekstra bir belge istemedi.

Son olarak bir de benim için sürpriz olan bir meseleye geleyim; Vize ücreti.
IAESTE ile staja gidenler olarak vize ücretinden muaf olduğumuzu ben orada öğrendim 😀 Param yanımda hazır gelmiştim fakat görevli kadın bana ücret ödemeyeceğimi söyleyince şaşırdım. Başvuru belgemde erasmus student diye yazılmıştı Vfs global’de. Tam olarak erasmus stajı olmadığını IAESTE diye başka bir kurumla gittiğimi söyledim kadına ama sorun değil dedi. Sonuç olarak 20€ ‘luk Vfs globale hizmet parası haricinde ekstra bir vize parası ödemedim.

Tüm bunlar sonucunda ortalama 1 hafta içinde vizemiz çıkıyor. Bazı kişiler mülakata çağrılabiliyormuş başvurduktan sonra. Ben çağrılmadım. Daha önceden alınmış Schengen vizem vardı belki o yüzden bilmiyorum.

Sizin de eklemek istediğiniz, benim unuttuğum bir kısım varsa lütfen yorumlarda belirtin. Böylece her türlü durum için insanların ulaşabileceği bir bilgi kaynağı oluşsun. Çünkü Polonya Schengen Vizesi ile ilgili Türkçe kaynaklar çok yok maalesef.

Teşekkürler şimdiden!

Tüm bu bilgiler 2015 temmuz için geçerli olup IAESTE ile Polonya’ya staja gidecek bir öğrenci için yazılmıştır. 

Yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medya

Beni sosyal medya üzerinden takip edebilir her türlü soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function WP_Optimize() in /home/u7055348/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/file-based-page-cache-functions.php:178 Stack trace: #0 [internal function]: wpo_cache('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/u7055348/public_html/wp-includes/functions.php(5109): ob_end_flush() #2 /home/u7055348/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(303): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/u7055348/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(327): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/u7055348/public_html/wp-includes/plugin.php(470): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/u7055348/public_html/wp-includes/load.php(1097): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/u7055348/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/file-based-page-cache-functions.php on line 178