Yusuf Dündar

İstanbul Akvaryum

İstanbul’da yaşayıpta İstanbul Akvaryum’u hala ziyaret etmediyseniz bu yazı sizin için 🙂

Aslında çoğu zaman yaşadığımız şehrin koşuşturmasından Şehrin içindeki güzellikleri kaçırıyoruz. Bende bu güzelliklerden biri olan İstanbul Akvaryumu size basitçe tanıtacağım.

Öncelikle bir kaç kısa genel bilgi vereyim. İstanbul akvaryum Florya’da 22 bin metrekare alana yayılmış bir yapı. 2011 yılında hizmete açılmış olmasına rağmen öncesinde inşaatı çeşitli nedenlerden dolayı tam 8 yıl sürmüş. İstanbul Akvaryum Tematik bir akvaryum yani içinde İstanbul Boğazından Antarktika’ya, Panama Kanalından Yağmur Ormanlarına kadar tam 16 farklı bölgeye ait tema var. Temalar şahsi kanaatim olarak çok güzel yapılmış o havaya giriyorsunuz özellikle denizaltı ve yağmur ormanları teması en başarılı temalardan. Akvaryumun hemen yanında da Aqua Florya Alışveriş merkezi bulunuyor.

Eğer ki imkanınız olursa ben hafta içi gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü hafta sonu baya kalabalık oluyor. Öğrenci 25 liraydı en son hafta içi hafta sonu fark etmeksizin. Ulaşım konusunda da Banliyö ile Florya durağında inebilirsiniz (Ancak şuan Marmaray çalışmaları sebebi ile kapalı) Otobüs ile Bakırköy’den kalkan 73T var ki baya eski bir otobüs biz yolda kalacağız diye korktuk cidden 😀 Metrobüs ile Florya durağında inip dolmuşlar ile gidilebilir veya İşletmenin kendi müşteri servisleri var belli saatlerde onlar ile de gidebilirsiniz size kalmış.

Akvaryum içinde bir çok balık türü var fakat balık haricinde de özellikle Yağmur ormanlarında timsah, yılan, çeşitli zehirli kurbağa ve örümceklerde bulunuyor. Özellikle kurbağaları kaçırmayın derim başparmağımın tırnağı boyutunda olan kurbağalar sizi renkleriyle büyüleyebilir 😉 Tabi yine ne olursa olsun Akvaryumun en popüler hayvanı tahmin edebileceğiniz gibi Köpek balıkları. Sanırım Batı Atlantik bölümünde yer alan büyük oturma alanı ile karşınızda ki dev tanktaki köpek balıkları ve yanındaki diğer balıkları büyük bir keyifle izliyorsunuz.

ist_akvaryum2

Akvaryum içinde kafe ve restoran da bulunuyor. Geziniz sırasında dinlenmek isterseniz güzel bir alternatif. Ayrıca 5D sinema ve labirent gibi çeşitli çocuk oyun alanları bulunuyor. En son bölüm olan Amazon ormanlarından sonra ise çıkıştan hemen önce sizi büyük bir hediyelik eşya bölümü karşılıyor. Çıkışta direk Aqua Florya alışveriş merkezine geçen bir tünel var.

Son olarak benim tavsiyem akvaryumdan çıktıktan sonra Aqua Florya AVM’nin denize karşı konumlanmış açık hava amfi tiyatrosunda oturup dinlenmeniz. Böylece tüm yorgunluğunuzu manzaraya karşı atabiliyorsunuz 😉

2 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Çok güzel bir yer gerçekten ilk baş 25 liraya acıyor gibi oldum ama sonlarına doğru özellikle köpek balıkları tepemden geçerken hoş bir manzara oldu. Bir akvaryum daha varmış forum İstanbulda galiba.

Sosyal Medya

Beni sosyal medya üzerinden takip edebilir her türlü soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function WP_Optimize() in /home/u7055348/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/file-based-page-cache-functions.php:178 Stack trace: #0 [internal function]: wpo_cache('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/u7055348/public_html/wp-includes/functions.php(5109): ob_end_flush() #2 /home/u7055348/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(303): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/u7055348/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(327): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/u7055348/public_html/wp-includes/plugin.php(470): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/u7055348/public_html/wp-includes/load.php(1097): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/u7055348/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/file-based-page-cache-functions.php on line 178