Yusuf Dündar

Öğrenci Evi Halleri

1 yılı aşkın süredir devam eden öğrenci evi yaşamımdan çıkardığım naçizane bir kaç önemli detayları yazmak istedim. Genel olarak her zaman güzel yanlarından bahsedilse de yeni eve çıkacakların ne gibi sorunlar ile karşılaşabileceklerini ve nelere önem vermeleri gerektiklerinden bahsedeceğim. Yazı daha çok küçük fakat önemli detaylar üzerinden gidecek.

Öncelikle ev bulma aşamasındaki en büyük zorluk tabi ki emlakçılar. Tek diyebileceğim şey Ekşisözlük’te taksiciler ile ilgili ünlü bir başlık var onun aynısının emlakçılar içinde geçerli olduğu. Maalesef öğrenciye ev vermeyen ev sahiplerinin haricinde ekstra kazık fiyatla vermeye çalışanlar arasından artık düzgün birini bulmaya çalışacaksınız. Baya bir dolaşmanız ve bakınmanız gerekiyor istediğiniz gibi bir ev için. Hiç bir zaman baktığınız ev aklınızda ki tüm maddeleri karşılamayacak o yüzden tavsiyem önem sırasına göre dizip en altta kalan isteklerinizi gözden çıkarmanız. Sakin fakat toplu taşımaya uzak bir yer mi? yoksa, kalabalık ama toplu taşımaya yakın bir yer mi? gibi bir ton sorudan sonra ev bulup çıktınız diyelim.

Şimdi size bundan sonrası için huzur dolu bir ev yaşamı istiyorsanız evinizde her daim bulunması gereken eşyaları yazacağım:

  1. Tuvalet Kağıdı
  2. Ampul
  3. Lavabo açacağı
  4. Jelatine sarılmış renkli WC kokuları

Bunlar mı yani diye güldüğünüz eşyaların ne kadar önemli olduğunu tek tek açıklayacağım şimdi.

Tuvalet kağıdı hepimizin bildiği sebeplerden ötürü aslında seni her zaman yarı yolda bırakmaya odaklı bir eşya o yüzden bol miktarda alın senelik deponuzu yapın gözünüz kapalı girin tuvaletinize 😀

O an..

Ampule gelirsek ben eve çıkmadan önce bu kadar kolay bozulabildiklerini bilmiyordum gerçekten. Salon lambamız iki sefer  bozuldu. İkincisinde Duy kısmı da bozulmuştu. Tamir ettik bir şekilde düzelttik. Yine banyo lambasını bir kere değiştirmek zorunda kaldık. Başka bir gün sabah kalktım tuvalet lambası patlamış. Sonra yedekteki ampul ile değiştirdik fakat akşam eve geldiğimde ampul nasıl olduysa duydan çıkıp yere düşüp parçalanmıştı. Neyse temizleyip yenisini taktık. Kısaca ne zaman bozulacağı belli olmuyor. Tasarruflu ampulde olsa bizim salonda ki gibi bir neden yokken bir anda Duy bozuluyor yine kalıyorsunuz karanlıkta.

Lavabo açacağı favorilerimden Allah yapandan razı olsun. Yok arkadaş bir ay mutfak tıkansa diğer ay banyo tıkanıyor. Malum o biriken bulaşıkları bir anda yıkamaya çalışınca dayanamıyor tabi gider. Neyse ki hemen ketılımızda sıcak suyu kaynatıp lavabo açacağıyla beraber dökmek suretiyle giderimizi açıyoruz ve sorunu çözüyoruz.

Renkli renkli tuvalet koku gidericilerimiz ise olmazsa olmazlarımızdan. Değerini yokluğunda anladığımız eşyalardan kendisi. Ayrıntıya girip iğrençleşmek istemediğimden her daim kullanın diyorum çok işe yarıyor cidden 😀

Bunlar haricinde musluklar yalama olmaya çok müsaitler şimdiden söyleyeyim. Bizim  ilk olarak tuvaletin musluğu yalama oldu değiştirip yenisini taktık. Geçenlerde de banyo musluğu yalama olmuştu çevirirken tam kapanacak gibi oluyor derken hop bir daha açılıyor. Sonsuz bir döngüye girmişti musluk resmen. Esrarengiz bir şekilde kendi kendine düzeldi şuan normal. Ama ileri ki günlerde başımızı ağrıtacak gibi.

Son olarak faturalarınızı düzenli olarak ödeyin. Artık internet sayesinde hiç yerinizden kalkmadan bile ödeyebiliyorsunuz üşenmeden ödeyiverin. Özellikle elektrik ödenmediği takdirde hemen kesiliyor dikkat edin. Doğal gaz İgdaş ise biraz daha insaflı. 😀

Doğalgaz faturası geldiğinde ben..
Doğalgaz faturası geldiğinde ben..

Genel olarak aklıma gelenler bunlardı. Sorunsuz bir ev hayatı geçirmeniz dileğiyle..

Yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medya

Beni sosyal medya üzerinden takip edebilir her türlü soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function WP_Optimize() in /home/u7055348/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/file-based-page-cache-functions.php:178 Stack trace: #0 [internal function]: wpo_cache('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/u7055348/public_html/wp-includes/functions.php(5109): ob_end_flush() #2 /home/u7055348/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(303): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/u7055348/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(327): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/u7055348/public_html/wp-includes/plugin.php(470): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/u7055348/public_html/wp-includes/load.php(1097): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/u7055348/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/file-based-page-cache-functions.php on line 178