Yusuf Dündar

LED Küp Yapımı Bölüm-1

1.Vizelerin ardından kendime uğraş ararken daha üniversitenin ilk yıllarında gördüğüm fakat o zamanlar çok karışık geldiği için yapmadığım led küp aklıma geldi. Onurla da konuşup (ki kendisinin teknik bilgisi benden daha iyi) projeyi inceledik ve çok rahat yapabileceğimize karar verip başladık led kübümüze.

5949_8_8_8_kup_2

Yukarıda ki örnekte 8x8x8 boyutlarında bir led küpü görüyorsunuz. 4x4x4 veya 5x5x5 gibi istediğiniz farklı boyutlarda yapabilirsiniz led kübü. Bizde 8x8x8 boyutlarında olanı tercih ettik. Yapım sürecinde ise yukarıdaki resminde kaynağı olan instructables sitesinden yararlanıyoruz. İnternette bulabileceğiniz en detaylı adım adım anlatıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

İlk olarak 8×8 boyutunda yatay katmanımızı yaparak başladık. Bunun için 20×20 cm boyutlarında bir tahta parçasına eşit ve düzgün aralıklarla bir ledin sığabileceği büyüklükte delikler açtık. Bu tahta bizim şablonumuz oluyor. Ledleri buralara yerleştirerek lehimliyoruz ki düzgün olsun aralıklar.

Ledlerin katotlarını kıvırıp diğer ledimizin katotuna lehimliyoruz böylece aşağıda ki resimde de görüldüğü gibi yatay katmanda tüm ledlerin katotları birbirine bağlı anotları ise yukarıya doğru olacak.

Bu şekilde her katı tamamladığımızda şablonun üzerinden çıkartıp yeni katmana başlıyoruz. Şuana kadar ben 5 katmanı yapabildim geriye kaldı 3 tane 🙂  Onlar da bitince  bu yatay katmanları üst üste lehimleyip kübümüzü oluşturacağız. Güncelleme: Lehim kısmını bitirip kablolama kısmına geçtik nihayet. Sonra sıra biraz daha zor kısıma devresini kurmaya gelecek son aşama olarak ta arduino ile programlayıp led kübümüzü bitirmeyi planlıyoruz.

Takipte kalın 😉

2 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    • Kolay gelsin size de.. Devamı biraz geç gelecek maalesef. Çünkü araya finaller, yaz tatili, staj girdi derken vaktim olmadı. Ama geçte olsa devam yazısı gelecek merak etmeyin 😉

Sosyal Medya

Beni sosyal medya üzerinden takip edebilir her türlü soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.