Yusuf Dündar

Arçelik’te Staj (1.Hafta)

Stajıma 1 ay, 1 hafta kaldı derken başladı ve 1 haftası geçti bile. Bende bu ilk haftamızda neler oldu hiç lafı uzatmadan anlatayım size. Öncelikle stajımı Arçelik A.Ş.’nin Beylikdüzü Elektronik işletmesinde yaptığım için anlatacaklarım sadece bu işletme için geçerli.

İlk gün 9 buçukta herkes konferans salonunda toplandı. Sonra İK departmanından bizle ilgilenecek kişi gelip gerekli açıklamaları yaptı. 2 sayfa kuralların yazılı olduğu belge verdi. Ayrıca ilk haftanın programının olduğu bir belge daha verdiler. İlk haftanın tamamı günde 5-6 tane seminerden oluşuyordu. Departmanlarımıza 2.Hafta dağıtılacağız yani o yüzden şuan hala bölümümü bilmiyorum 🙂 Sonra İş Güvenliği semineri ile 5 gün sürecek olan eğitimler başladı.  Yazılım, Donanım, Mekanik tasarım, Bakım onarım, Test, Üretim, Kalite gibi birçok departman gelip kendilerini tanıtıp ne işler yaptıkları ile ilgili sunum yaptılar, varsa sorularımızı cevapladılar. Genel olarak bu sunumlar aslında bizim dağıtılacağımız departmanların kendilerini ve yaptıkları işleri tanıtım şeklindeydi. Çok güzel bir uygulamaydı bu bence bu sayede pazartesi günü yerleştirileceğimiz departmanlara yabancı olmayacağız. Şundan da bahsetmek istiyorum, sunum yapmaya gelen insanların çoğuyla aramızda maximum 15 yaş vardı. Çoğu 20’lerinde idi. Hepsi çok eğlenceli ve bilgilerini gerçekten aktarmak isteyen kişilerdi. Bir diğer ayrıntı  çoğunun ilk işe başlama yeri Arçelik’ti.

Ortamdan bahsetmek gerekirse ki en hoşuma giden kısım 🙂

Öncelikle kıyafet konusuna değineyim. Bize verilen belgede her ne kadar yakasız t-shirt, kot pantolon yasak denilse de Çoğu seminer vermeye gelen çalışanların söylediği ortak nokta eğer siz işinizi düzgün yapıyorsanız bu işletmede kimse sizin kıyafetinize karışmaz. Olması gerekende buydu bence takdir ettim bu konuda. Tabi çıkıpta şortla gelemezsiniz kısaca düzgün bir kıyafet oldu mu gerisi önemli değil.
Gelelim en şaşırdığım kısma ilk gün sunum aralarında ne yapacağız derken oyun salonunu keşfetmemizle her şey değişti 😀 Böyle bir yer kesinlikle beklemiyordum peki ne var bu oyun salonunda derseniz sayayım 🙂 Bilardo, langırt, Playstation, okey, tavla, satranç, Scrabble ve diğer masaüstü oyunları. Hemen işletme içerisinde bulunan kafenin yanında olan bu oyun salonu artık öğle aralarımızın daha zevkli geçmesini sağladı 😀 Sene içerisinde de işletme içinde Bilardo veya tavla turnuvaları düzenleniyormuş burada. Ayrıca bence oyun salonu sayesinde stajyerler birbirleriyle daha çabuk kaynaşabildi.
İşletmede her yere giriş çıkışlar kartlar ile turnikeden yapılıyor ancak biz kartlarımızı haftanın sonunda cuma günü alabildik anca.
Ayrıca İşletme içinde yelken takımından tutun fotoğrafçılık kulübüne kadar kendinizi bir çok alanda geliştirebileciğiniz sosyal kulüpler bulunuyor. Sene içerisinde de birçok etkinlik ve gezi düzenleniyormuş.

Ortam hakkında diyeceklerim şimdilik bu kadar. Bu hafta dediğim gibi tamamen seminerler ve işletmeyi tanımak ile geçti. Haftaya departmanlarımıza dağıtılınca nasıl geçecek stajım görüceğiz ama genel olarak bu hafta memnundum ve şimdiden bir çok güzel insan tanıdım. Şimdi önümde bir haftalık doldurulması gereken staj defterim var 😀

Haftaya görüşmek üzere 😉

Diğer haftaların yazılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
Arçelik’te Staj (2.Hafta)
Arçelik’te Staj (Son)

4 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medya

Beni sosyal medya üzerinden takip edebilir her türlü soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function WP_Optimize() in /home/u7055348/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/file-based-page-cache-functions.php:178 Stack trace: #0 [internal function]: wpo_cache('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/u7055348/public_html/wp-includes/functions.php(5109): ob_end_flush() #2 /home/u7055348/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(303): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/u7055348/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(327): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/u7055348/public_html/wp-includes/plugin.php(470): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/u7055348/public_html/wp-includes/load.php(1097): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/u7055348/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/file-based-page-cache-functions.php on line 178