Yusuf Dündar

Hafta Sonu Ağva Kampı

Okullar açılır açılmaz ilk hafta sonumuzda yine boş durmadık aldık çadırımızı uyku tulumumuzu düştük yollara. Rotamız İstanbul’a da yakın olması sebebi ile Ağva idi. Cumartesi sabahı yola çıkıp 1 gece kalıp pazar günü dönmek üzere yaptık planımızı.Cumartesi günü sabah erkenden kalkıp Üsküdar’a Şile-Ağva otobüslerinin kalktığı yere doğru yola çıktık. Otobüslerin kalkış yerini aşağıdaki haritada işaretledim. Buraya gelip buradaki gişeden otobüs biletlerini alabiliyorsunuz. Ağva’ya giden otobüs 139A ve öğrenci ₺9.

Otobüsler bildiğimiz iett otobüsü gibi değil şehirler arası otobüs gibi. Gişeden bilet alıp binerseniz size bir koltuk numarası verileceği için oturmanız garanti ama eğer ki yol üstünde bir durakta biletsiz bir şekilde binerseniz otobüs içinde de ödeme alınıyor fakat boş yer yoksa ayakta gitmek zorunda kalıyorsunuz. Üsküdar’dan Ağva’ya kadar yol yaklaşık 3 buçuk saat sürüyor. Şile’ye varınca 25-30 dk mola veriyor otobüs sonrasında oldukça virajlı yollardan giderek Ağva’ya varıyor. Bizde tüm bu yollardan geçerek öğle vakti Ağva’ya vardık.
agva_giris

Bizim planımız aslında Ağva’da herhangi uygun bir yerde çadırımızı kurup kalmaktı 1 gece ama internetten okuduğumuza göre sahilde jandarma çadır kurulumuna izin vermiyormuş. Bizde bundan dolayı kamp alanında yapmaya karar verdik. O yüzden Ağva’ya indikten sonra kamp alanlarının olduğu yere doğru yürümeye başladık.

Eylül ayı olduğu için her yer gayet sakindi. Yazın tahminen baya kalabalık olan sahilde kimseler yoktu neredeyse. Biz yolumuza devam ettik. Arada bir dinlenerek sonunda Seferoğulları Kamping‘e vardık. Aslında internetten araştırdığımız kadarıyla Green Park Camping‘e gidelim diyorduk ama onun öncesinde Seferoğulları çıkınca karşımıza bizde bir bakalım dedik içeri girip fiyat sorduk. Çadır Başı ₺ 25 imiş. Green Park Camping’ten ucuzdu ve bizde yorulmuştuk o yüzden girdik buraya. İçeriye girer girmez tavuklar peşimize takıldı hemen 🙂 Bizde kendimize uygun bir köşe seçip başladık çadırımızı kurmaya.

agva_cadir

Kamp alanından bahsetmek gerekirse Ağva merkeze 20 dakikalık bir yürüme mesafesinde kalıyor. Oldukça yeşillik bir alan isterseniz kendi çadırınızı kurup kalabiliyorsunuz isterseniz kamp alanındaki hazır kurulu çadırlarda kalınabiliyor. Elektrik, Duş, WC gibi imkanlar ve ücretin içine tüm bunlar dahil ekstra bir ücret ödemiyorsunuz yani elektrik için. Pek kimse yoktu kamp alanında biz gittiğimizde sezon bittiği için. Tek olumsuz  yanı etrafın çok temiz olmamasıydı. Şöyle ki dışarıda oturmak için koyulan büyük minderler veya çimenlerin üstündeki şezlonglar oldukça kirliydi. Kendi çadırları da açıkçası çok temiz gözükmüyordu. Bizim onlarla bir işimiz olmadı o yüzden sorun değildi bizim için ama ilgili kişilere duyurulur 🙂
agva_sahilKısa bir dinlenmenin ardından çadırlarımızı ağaçların altında biraz kampın merkezine uzak bir köşede kurduk. Sonrasında sahile doğru yola koyulduk. Kamp sahile 5 dakika yürüme mesafesinde kalıyor. Biraz tepe çıkmanız gerekiyor sonrasında muhteşem bir sahil ve deniz manzarası sizi bekliyor.

Sahil tam anlamıyla bomboştu. Karadeniz her zaman ki gibi dalgalıydı. Gerçekten kafa dinlemelik idi kısaca. Kumlara yattığınız anda tüm stresiniz gidiyor.

Akşam olunca da kendimizce bir ateş yakmaya çalıştık her ne kadar uzun soluklu yakamasak da hevesimizi aldık diyebilirim 🙂 Kamp için yanımıza almayı unuttuğumuz tek şey sivrisinek ilacıydı onun haricinde ocağımıza kadar her şeyi almıştık yanımıza. Haliyle çok sivrisinek vardı. Gece çadırın içine giremedikleri için rahat uyusak da dışarıda otururken baya yem olduk. Geceleyin bir de sahile giden tepeye çıkalım dedik zifiri karanlıktı fenerlerimizi alıp çıktık tepeye. Şehirde yaşayan insanlar olarak o kadar çok yıldızla karşılaşmak insanı etkiliyor ister istemez. Mükemmel bir duyguydu. Üşüdüğümüz için çok oturamadık ama o gökyüzü zihnimize kazındı.

Dalga sesleri eşliğinde güzel bir uyku çektikten sonra sabah kalktık yanımızda getirdiğimiz yiyecekler ile kahvaltı ettikten sonra Ormanı keşfedelim deyip daldık ormanın içine. Güzel bir deniz manzaralı tepe bulma umuduyla tırmandık fakat ağaçların sıklığı yüzünden aradığımızı bulamayacağımızı anlayıp geri döndük kamp alanına.

seferogullari

Artık yavaştan toplanma zamanı gelmişti çadırlarımızı eşyalarımızı toplayıp tekrardan Ağva merkeze doğru 20 dakikalık bir yürüyüşe başladık. Ağva’ya varıp Şileye bilet aldık çünkü direk İstanbul’a yer kalmamıştı. Otobüs ile Şile’ye gittik 1 saat sonrası için İstanbul’a yer vardı bizde aldık bileti.

agva_otobus

Böylece hafta sonu minik kamp gezimizi tamamladık. Kafa dinlemek için gerçekten güzel bir yer Ağva sakin ve sessiz. Yazın hava güzel iken çok daha güzel olacağına eminim. İstanbul’da keşfedecek yeni bir yer arıyorsanız Ağva sizi bekliyor 😉

3 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Dostum güzel yazmışsın ama lanet olasıca yeri aradım 2 adam çıktı karşıma o kadar doymuşlar ki insanlarla konuşuyorum. ne adam gibi cevap veriyorlar ne de ilgileniyorlar. Konuşmalar, abicimli biraderli falan hiç hoş değil. Lanet olsun böyle yere ve işletenlerine.

    • ben de su sıra arastırıyorum oradaki kamp alanlarını, arkadasın kalmıs oldugu işletmeyi ben de pek begenmedim, green camping daha nezih gibi görünüyordu

Sosyal Medya

Beni sosyal medya üzerinden takip edebilir her türlü soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.